خبرهای مهم:

تاریخ امروز برابر است با [ پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ]

از ماه مارچ تقریبا هر هفته اطلاعاتی از CIA توسط Wikileaks منتشر شده که بیشتر به تکنیک های نظارت و ابزار هک مورد استفاده این سازمان اشاره دارد.
البته خبر جدید با اخبار نشت شده Vault 7 یخورده فرق داره چون دیگه ربطی به جاسوسی و هکینگ نداره، بلکه مربوط به یک سیستم کنترل موشکی هستش.

پروژه Protego، سیستم کنترل موشکی مبنی بر PIC که کوتاه شده Peripheral Interface Controller هستش که بر روی هواپیماهای و مجهز به سیستم پرتاب موشک نصب شده و به این هواپیماها قابلیت اصابت موشک اهداف هوا به زمین و هوا به هوا رو میده.

Wikileaks گفته که آخرین نشت اطلاعات شامل چهارتا از اسناد مخفی پروژه Protego به همراه ۳۷ مدرک مربوطه دیگه میشه.
مدارک لو رفته چگونگی طراحی سیستم و راهنمای نحوه پیکربندی و ساخت تصاویر Portego رو نشان می دهند و همچنین اطلاعاتی به دست اومده مبنی بر اینکه تمامی میکروکنترلرها، داده ها و سیگنال هاشون رو از طریق کانال های مورد تایید و رمزگذاری شده رد و بدل می کردند.

 

Wikileaks مطمئن نیست که چرا این اسناد سری، جزو مخازن اطلاعات گروه توسعه مهندسی CIA، که ظاهرا بخاطر توسعه بدافزار و ابزار هک برای این سازمان شناخته می شوند، بوده اند.

CIA این پروژه رو با همکاری یکی از بزرگ ترین سازمان های پیمانکاری دفاعی آمریکا به نام Raytheon به عمل رسونده که در اطلاعات لو رفته قبلی نیز این سازمان حضور داشته است.
Raytheon همون کمپانی هستش که سازمان CIA برای تجزیه و تحلیل بدافزارها و ابزار هک مورد استفاده هکران استخدام کرده بود.

جالبه که بدونید نام Protego از یکی از افسون های مجموعه فیلم های هری پاتر الهام گرفته شده که جلوی حملات فیزیکی و همینطور جادویی رو می گرفت.
با این احتمال، ممکنه که هدف اصلی این پروژه دفاع از تسهیلات، پایگاه ها و … در برابر حملات فیزیکی باشه.

 

 

:: نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*