خبرهای مهم:

تاریخ امروز برابر است با [ یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ]

اگر تلفن های همراه، تبلت، تلویزیون و حتی یخچال هاتون اونقدری هوشمند هستند که بتونند زندگیتون رو آسون کنن، این احتمال وجود داره که دست هکرها رو نیز برای دزدین اطلاعات و از بین بردن حریم خصوصیتون بازتر کنند!

یک سری از دانش آموزان نو پای هک تونستن به روشی دست پیدا کنن که به وسیله اون کنترل گوشی های هوشمند شما رو بر عهده می گیرن و اون ها رو به وسیله ای برای جاسوسی تبدیل می کنن. وسیله ای که حتی میتونه وارد جزییات خیلی خصوصی و خاک بر سری زندگیتون بشه!

این سامانه، از میکروفون و اسپیکرهایی که درون گوشی های هوشمند، تبلت ها، لپتاپ ها و … هستند به عنوان یک گیرنده برای تشخیص امواج صوتی منعکس شده استفاده می کنه و حرکات هر فردی که نزدیک به دستگاه باشه رو به راحتی ردیابی و منتشر می کنه.

 

 

چگونگی این حملات :

روند این حملات به اینگونه هستش که پس از دستیابی به دستگاه هوشمند، دستگاه رو وادار به پخش موسیقی ای با ضرب های تکراری و نهفته در اون می کنه که میتونه موقعیت، حرکات بدن و فعالیت های فرد نزدیک به دستگاه رو حتی از پشت دیوار هم ردیابی کنه.

برای اینکار هکرها ابتدا فرد رو توسط یه اپلیکیشنی ساختگی که نیازی هم به روت کردن نداره گول می زنند. بعد که فرد اپلیکیشن رو روی دستگاهش نصب کرد،این اپلیکیشن آلوده به وسیله برنامه های پخش موسیقی، شروع به ایجاد همون ضرب های تکراری ای می کنه که قبلا هم بهش اشاره شده. بعد از این مرحله، برنامه شروع می کنه به استفاده کردن از میکروفون دستگاه و به وسیله میکروفون و اسپیکر موجود بر روی دستگاه، میتونه به صورت دو بعدی شروع به ردیابی کنه، بعد از اون، اطلاعات ضبط شده و از طریق بلوتوث به هکر می رسه. و از اونجایی که این حمله تنها به یک میکروفون و اسپیکر نیاز داره هکر میتونه از اون برای نفوذ به دستگاه های هوشمند دیگه ای که در اون محل وجود دارن نیز استفاده کنه.

 

در این بین، محققان توضیح دادن که از اینگونه حملات میتوان برای ردگیری فعالیت های مبهم یک هدف امنیتی، حتی با وجود سر و صداهای مختلف در محل نیز استفاده کرد که خب احتمالا خیلی به درد سازمان های جاسوسی بخوره!

محققان بر این باورند که می توان این سامانه را توسعه داد به طوری که به وسیله آن بتوان حرکات خیلی کوچک و حتی نامحسوس مانند حرکت انگشتان رو نیز تشخیص داد.

و اما برای محافظت از خودتون در مقابل این حمله ها، احتمالا نیاز به یخورده پدافند غیر عامل داشته باشین.

مثلا میتونین یه سری سیگنال هایی با فرکانس های مشابه درست کنید که سامانه رو مختل کنه اما خب ممکنه که باعث آزار حیوان های خونگی و کودکانتون بشه. یا حتی اینکه با برداشتن پنجره ها و عایق صدای خونه موجب بروز مشکل در این روند بشید.

:: نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*