خبرهای مهم:

تاریخ امروز برابر است با [ شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ]

تا اینجا اطلاعات مقدماتی در رابطه با سوکت و انواع مدل های شبکه ای پیدا نمودیم حال به سراغ برنامه نویسی در شبکه می رویم . یکی از راه هایی که برنامه نویس می تواند یک ارتباط را در شبکه ایجاد نماید باز نمودن یک سوکت بر روی مقصد مورد نظر می باشد  برای این کار در پایتون کلاس socket طراحی گردیده ، برای اینکه بتوانید به سراغ این توابع بروید ابتدا باید مقداری اطلاعات کلی در مورد سوکت در پایتون داشته باشید:

 

پایتون از دو حوزه ارتباطی در شبکه استفاده می کند که به ترتیب عبارتند از حوزه اینترنت AF_INET و حوزه یونیکس AF_UNIX که به عنوان خانواده آدرس حوزه ها مورد استفاده قرار می گیرند . آدرس های حوزه یونیکس به صورت یک رشته متنی می باشند که به آنها مسیر محلی می گویند ولی در حوزه اینترنت ادرس ها به صورت میزبان و پورت (host , port) می باشند . که میزبان می تواند به صورت یک رشته متنی باشد که نشان دهنده یک آدرس معتبر برای میزبان است همچنین می تواند شامل یک آدرس آی پی که با نقطه از هم جدا شده اند نیز باشد . پورت نیز یک مقدار عددی از ۱ تا ۶۵۵۳۵ می باشد و نشان دهنده درگاهی است که سوکت برای اتصال از آن استفاده می نماید.

از میان انواع سوکتها در پایتون دو نمونه از آنها کاربرد بیشتری نسبت به سایر نمونه ها دارد تا جایی که گاهی از این دو نمونه به عنوان تنها نمونه های سوکت در زبان برنامه نویسی یاد می شود.

سوکت های رشته ای (Stram Socket) :

این سوکت ها از نوع اتصال گرا (Connection Oriented) می باشد که یک نوع ارتباط دوطرفه و قابل اطمینان را با رعایت ترتیب و نظارت بر خطاهای احتمالی ایجاد می نماید . شایان ذکر است که این ارتباط توسط پروتوکل tcp پشتیبانی می شود.

سوکت دیتاگرام (Datagram) :

این سوکت از نوع غیر اتصالی (Connectionless) می باشد که یک نوع ارتباط دوطرفه غیر قابل اطمینان می باشد ، در این ارتباط هیچ تضمینی برای ترتیب و ارسال داده ها به طور کامل وجود ندارد. شایان ذکر است این ارتباط توسط پروتوکل udp پشتیبانی می شود.

نمونه سوکتهای بالا پر کاربردترین انواع سوکت ها در برنامه نویسی شبکه می باشد ولی تنها نمونه های سوکت در پایتون نیستند. برای مثال نوع دیگری از سوکت وجود دارد به نام سوکت raw ، این نوع سوکت ها اطلاعات را به صورت مرتب و قابل اطمینان منتقل می کنند . همچنین این نوع ارتباط به شما امکان ایجاد یک packet خام را می دهد . با استفاده از این امکان شما این اجازه را دارید که packet دلخواه خود را بسازید و ارسال نمائید.

Paython Season 6
Paython Season 6
paython-season-6.rar
476.6 KiB
4 Downloads
اطلاعات بیشتر
نویسنده: 0days
دانلود فایل

:: نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*